Türk Dili Konuşan Ülkelerin UNESCO’su TÜRKSOY’un Kuruluşunun 15.Yılı Kutlamalarına Ankara Ev Sahipliği Yapıyor

15 Ocak 2009 , In: TÜM YAZILAR
0


16-17 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek etkinliklerle Türk kültür ve sanat dünyasının yıldızları Ankara’ya yağacak. Bilkent Konser Salonu’nda düzenlenecek programda 11 ülkeden 21 sanatçı sahne alacak.

1993 yılında kurulan TÜRKSOY’un kurucu anlaşmasını imzalayan Bakanların ve Türk Cumhuriyetleri Devlet Başkanlarının da katılacağı 15.Yıl Kutlamalarında, Türk Cumhuriyetlerinin tanınmış devlet adamları ve bürokratlarının yanı sıra Türk kültürünün tanıtılmasına emeği geçen kültür adamları ve ünlü sanatçıları Ankara’da olacak.

Konserlerde; Kırgızistan’dan Roza AMANOVA, Azerbaycan’dan Farhat BADALBEYLİ, Kazakistan’dan Nurcemal USENBAYEVA, Kıbrıs’tan Kemal BELEVİ gibi dünya çapında ün yapmış sanatçılarla ile Türk müziğinin Kuray, Demir Kopuz, Çathan gibi en köklü enstrümanlarından dinletiler geniş bir yelpazede sunulacak.

Ayrıca Hacettepe ve Gazi Üniversitelerinde düzenlenecek konserlerde halka büyük bir müzik ziyafeti sunulacak.

1993 yılında Kazakistan’ın Almatı şehrinde dönemin kültür bakanları tarafından imzalanan anlaşma ile kurulan Uluslararası TÜRKSOY (Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi) Teşkilatı 15. Yılını doldurmanın gururunu yaşıyor. Geçen dönem içerisinde düzenli olarak Türk dili konuşan ülkeler kültür bakanlarını bir araya getiren TÜRKSOY, ortak kültürel faaliyetler yapılması konusunda önderlik ve koordinatörlük yaptı.

TÜRKSOY 12 Temmuz 1993’te Kazakistan’ın Almatı şehrinde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan Kültür Bakanlarının imzaladığı anlaşmayla kurulmuştur. TÜRKSOY’un kurucu üyeleri olan bu ülkelerin yanı sıra daha sonra gözlemci üye ülke statüsüyle Rusya Federasyonu’na bağlı Altay, Başkurdistan, Hakas, Saha (Yakut), Tataristan, Tıva Cumhuriyeti ile Moldova Cumhuriyetine bağlı Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bu kuruluşa katılmışlardır. Bugün TÜRKSOY çatısı altında 14 ülke bayrağı dalgalanmaktadı r.

Tarih: 17 Ocak 2009
Saat: 17.00
Adres: Bilkent Üniversitesi Konser Salonu
LCV: +90 312 491 01 00

There are no comments yet. Be the first to comment.

Leave a Comment