TJV Piyano Resitali ve Mücevher Sergisi

22 Mart 2010 , In: KÜLTÜR - SANAT - EĞLENCE
0

Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi’nde, 23 Mart 2010, Salı Günü Saat 19.00’da “Bir Zamanlar” Adlı Mücevher Sergisi, Saat 20.00’de Ayşedeniz GÖKÇİN Piyano Resitali ve  Saat 21.00’de Kokteyl düzenlenecektir.
* Tüm Sanatseverler Davetlidir.
* Giriş Ücretsizdir.
Tarih : 23 Mart 2010, Salı
Sergi Açılışı : 19.00
Piyano Resitali : 20.00
Kokteyl : 21.00
Yer : Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi
Oran / Ankara
Piyano Resitali Programı
F. Chopin: Nocturne Op. Posthumous, Do Diyez Minor
F. Chopin: Ballade Op. 52 No. 4, Fa Minor
F. Chopin: Mazurka Op. 17 No. 4, La Minor
C. Debussy: Pour le Piano
Ayşedeniz Gökçin: ‘Baby It Hurts’ Ballade
Ayşedeniz Gökçin: Oryantal Piyano
Ayşedeniz GÖKÇİN :
1988 doğumlu Ayşedeniz Gökçin, piyanoya 5 yaşında Elif ve Bedii Aran ile başladı. Altı ay sonra Rotary yarışmasında birinci oldu. 7 yaşında ikinci piyano eşliğinde ilk concerto performansını Kabalevski Rapsodi ile yaptı, 9 yaşında is Gordion Oda Orkestrası ile CSO Salonunda J.S.Bach’ın 5. Klavye Konçertosu’nu icra etti. Türkiye’de Cemal Reşit Rey, Bilkent Senfoni, Akbank Oda, ENKA, Borusan, Dokuz Eylül ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestraları; yurtdışında ise Kiev Filarmoni, Kiev Senfoni ve New Eastman Outreach Orkestraları ile çaldı.
10 yaşındayken İtalya’da IBLA Yarışması’nda en iyi konçerto ödülünü kazandıktan sonra Ayşedeniz, Namık Sultanov’un öğrencisi oldu ve ertesi yıl Ukrayna’da yer alan Horowitz Yarışması’nda dereceye girdi. Aynı yıl Juilliard’a kabul edildi, fakat ünlü Bach yorumcusu Rosalyn Tureck’in davetiyle İspanya’ya gitti. Ankara’ya döndükten sonra bir süre Valery Kozlov’dan Kiev’e gidip gelerek ders aldı. 12 yaşında, Kiev Yaz Geceleri Festivali’nin açılışını Chopin 2. Konçertosu ile yaptı. 2007 yılında Nikolai Petrov’un davetiyle Moskova’daki Kremlin Sarayı’nda Chopin resitali verdi.
Ayşedeniz, yazın da İsviçre, ABD, İsrail, İspanya ve Almanya’daki Verbier Academy, Aspen, Music Academy of the West, PianoTexas, Tel-Hai International Master Classes, Puigcerda, Goslar Konzerterbeitswochen festivallerine katılmaya hak kazanıp dünyaca ünlü hocalar ile çalıştı. Bunların arasında Arie Vardi, Jerome Lowenthal, Yoheved Kaplinsky de yer almakta. Ayrıca Lang Lang, Gabor Takacs Nagy, Menahem Pressler, Pamela Frank, ve Franck Helmerson’un “İleri İcra Sınıfları”nda (Master Class) çalmıştır.
Ankara, İstanbul, Samsun, İzmir ve Kıbrıs’ta turneye çıkan Ayşedeniz, yurtdışında Yunanistan, Amerika, Almanya, Ukrayna, İsviçre, İtalya, Rusya, İsrail ve İspanya’da icra etmiştir. Mayıs’ta Londra, Haziran’da ise IKSV’nin düzenlediği 38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde resital verecektir. Ağustos ayında Çin’deki Pekin Uluslararası Müzik
Festivali ve Akademisi’ne (BIMFA) katılacaktır.
İleriki konserlerini www.aysedeniz.org’dan takip edebilirsiniz.
Mücevher Sergisi Hakkında :
“Elmas Yüksek Konseyi” olarak bilinen HRD Antwerp tarafından, her iki yılda bir düzenlenen ve dünyanın en önemli mücevher tasarım yarışmalarından birisi olan HRD Awards’da, 2009 yılında ödül kazanmış çok özel mücevherlerden oluşan HRD Awards 2009 mücevher koleksiyonu, mücevher severlerin ve sektörün beğenisine sunulmak üzere Türkiye’ye getirilmiştir. Dünya çapında önem taşıyan bu koleksiyonu sergilemek üzere birçok ülke sırada beklerken, HRD Antwerp Türkiye Temsilcisi Mehmet Can Özdemir’in başarılı çalışmalarıyla, koleksiyon küresel turunun 3. durağı olarak Hong Kong ve Çin’den sonra Türkiye’ye getirilmiştir.
Bu özel koleksiyon, dünyanın en yetenekli tasarımcıları tarafından yaratılmış 22 adet çok değerli mücevherden oluşmaktadır. Bu mücevherlerin yanı sıra, “Avrupa Birliği Şampiyonası” adı altında her yıl Antwerp’te düzenlenen tenis turnuvası için özel olarak tasarlanan, tenis raketi şeklindeki kupa da bu koleksiyon ile birlikte ülkemize getirilmiştir.
Gerçek bir tenis raketi boyutlarındaki bu kupa, 6 kilogram saf altından yapılmış olup, Antwerp’te yapılan eşsiz kesim ve berraklığa sahip 1.617 adet pırlanta ile süslenmiştir. Bu kupa, her yıl düzenlenen turnuvalardan ardışık 5 yıl içerisinde 3 kez şampiyon olan tenisçiye verilmektedir.
“Bir Zamanlar” temalı koleksiyonda, çocukluğumuzdan hatırladığımız masallardan esinlenerek tasarlanmış, birbirinden güzel ve değerli mücevherler bulunmaktadır.
HRD Antwerp 2009 mücevher koleksiyonu, Ankara Türk-Japon Vakfı’nda 23-24 Mart 2010 tarihleri arasında ziyaretçilerin beğenisine sunulacaktır.

There are no comments yet. Be the first to comment.

Leave a Comment