Teleskoplar halk gözlemine açılıyor

18 Ocak 2009 , In: ÖZEL ETKİNLİKLER
0


Ankara Üniversitesi (AÜ) Rasathanesi, Galileo Galilei’nin insanlık tarihinde ilk kez teleskobu gökyüzü gözlemleri için kullanışının 400. yılı olan 2009’un “Dünya Astronomi Yılı” (DAY 2009) ilan edilmesi dolayısıyla yıl boyu çeşitli etkinlikler düzenleyecek.
“Evren sizi bekliyor” çağrısıyla teleskoplarını halk gözlemleri için açacak olan Rasathane, kurumlara özel sunum ve gözlemler yapacak.
AÜ Rasathanesi, yıl boyunca gerçekleşecek Ay tutulmaları, gezegen karşı konumları ve göktaşı yağmurları gibi önemli gök olaylarının yanı sıra, DAY 2009’a özel etkinlikler gerçekleştirecek.
Rasathane, “Herkese teleskoptan en az bir kez bakma deneyimini yaşatmayı” amaçlayan ve tüm dünya üzerinde 2-5 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek “100 Saat Astronomi” programı kapsamında teleskoplarını halk gözlemleri için açacak.
Ağustos ayı içerisinde ise 5 gün sürecek bir “Gökyüzü Gözlem Şenliği” düzenleyecek olan Rasathane, bu etkinliklerin yanı sıra gelenekselleştirdiği “Halk Günü” etkinliklerini Mart ayından itibaren sürdürecek.
Ayrıca eğitim kurumlarının ziyaretleri için önceden randevu almak koşuluyla AÜ Rasathanesi’nin çalışanları, isteyen eğitim kurumları için sunum ve etkinlikler gerçekleştirecek.

There are no comments yet. Be the first to comment.

Leave a Comment