Sürmanşet

12 Ocak 2009 , In: TÜM YAZILAR
0

Yer: MEB Şura Salonu
Adres: Muammer Yaşar Bostancı Cad. Milli Eğitim Bakanlığı K Blok
Tarih: 10 Ocak 2009

bilet fiyatları

1. Kategori Salon: 45,00 YTL
2. Kategori Balkon: 39,00 YTL

ön bilgi
– Oyunda yüksek sesli patlama efekti kullanılmaktadır.
– Etkinliğe 13 yaşından küçükler giremez. 13 yaşından büyükler bilete tabidir.
– Etkinlik mekanına kamera ve fotoğraf makinası sokmak yasaktır.

etkinlik hakkında bilgi
Oyundur hepsi, “hepsi bir oyun”.
Oysa aşk “saklandığı yerden çıkacaktır”.

İstanbul Halk Tiyatrosu 2008-2009 sezonunu Sinan Tuzcu’nun yazdığı Sürmanşet adlı politik-drama ile BKM (Beşiktaş Kültür Merkezi) sahnesinde açıyor.

Sinan Tuzcu’nun yazdığı ve Arif Akkaya’ nın yönettiği Sürmanşet oyununda Erkan Can, Dolunay Soysert, Tardu Flordun, Ceyda Düvenci ve Beste Bereket oynuyor. Oyunun dekor ve işık tasarımını ise Cem Yılmazer gerçekleştiriyor. Provaları Eylül ayında başlayan oyun, Kasım ayının ilk haftasında Premier yapacak.

Oyun modern sanatın envanterlerinden yararlanarak seyircide ilüzyon yaratma çabasıyla sahnelenmektedir. Avrupa tiyatrosunun “in your face” deyimiyle adlandırdığı akımı kendine eş tutan oyun; seyirciye günümüz politik durumunu; seyircinin bu durum içerisinde yerini; çekincesiz yansıtmaktadır. Sinamanın görsel ve işitsel gücünden de faydalanan oyunun her noktasında aktif kalmasına yardımcı olan sahneleme biçimlerini kullanmaktadır.

“Oyun, Engin Değirmen (Tardu Flordun) adlı politikanın kalbinde yetişmiş, zengin işadamının karanlık işlerini konu alır. Devletin açmış olduğu ihaleye yabancı kaynaklı bir şirket ile giren Engin Değirmen, ihale sırasında karşısına çıkabilecek engelleri kaldırmak için çeşitli oyunlara başvurur. Bu oyunlar sırasında yanında Aziz (Erkan Can) ve Yeşim (Dolunay Soysert) bulunmaktadır. Bu üçlü; babaları ihale güvenlik raportürlüğü yapan iki kız kardeşin, Aslı (Ceyda Düvenci) ve Funda (Beste Bereket) nın sakin ve sıradan hayatını paramparça edecek; bu arada kendileri de oluşan fırtınadan paylarını alacaktır. Kimi ölür, kimi kaybolur, kimi kazanır. Hepsi kendi hayatları için oynamaktadır.”

There are no comments yet. Be the first to comment.

Leave a Comment