SOĞUK KIŞ GÜNLERİ CAZLA ISINACAK

16 Ocak 2010 , In: TÜM YAZILAR
0

13. ANKARA ULUSLARARASI CAZ FESTİVALİ 4-20 ŞUBAT TARİHLERİNDE YAPILACAK

-BU YIL ”CAZ VE PİYANO” TEMASIYLA DÜZENLENECEK FESTİVAL KAPSAMINDA PEK ÇOK YERLİ VE YABANCI GRUP BAŞKENTLİ SANATSEVERLERLE BULUŞACAK
-FESTİVAL YÖNETMENİ VAROĞLU:-”CAZ FESTİVALİNİN İKİ BÜYÜK SPONSORU VAR, BİRİ ANKARA’DAKİ BASIN, DİĞERİ SEYİRCİ”
ANKARA (A.A) – 14.01.2010 – Elif Koçak – Türkiye’deki caz sanatçılarına destek olmanın yanı sıra caz müziğinin tanınması için de önemli rol oynayan Ankara Uluslararası Caz Festivali, 13. yılında seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.
Ankara Caz Derneği ve LEO Organizasyon’ un birlikte yürüttüğü ve her yıl farklı bir tema ile sanatseverlerle buluşan Ankara Caz Festivali’nin 13’üncüsü 4-20 Şubat tarihlerinde yapılacak.
Festival bu yıl, ”Caz ve Piyano” temasıyla düzenlenecek ve pek çok yerli ve yabancı grup, başkentli sanatseverlerle buluşacak.
Festival Yönetmeni Özlem Oktar Varoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 13. yılın kendileri için anlamlı olduğunu, festivalin artık gençlik dönemine geldiğini söyledi.
Konserleri her yıl ODTÜ’de verdiklerini, bu yıl salon konusunda anlaşamadıklarını anlatan Varoğlu, ”Festivali yapmak için bütün şartları zorluyoruz. Bir de ODTÜ salon veremeyiz deyince üzüldük. Bilkent bize kucak açtı.. Bütün konserleri Bilkent’te gerçekleştireceğiz” dedi.
Festivalin bu yıl ki temasının ”Caz ve Piyano” olacağını kaydeden Varoğlu, geçtiğimiz yıllarda farklı temalar seçtiklerini, her enstrümanın festivalde yerini bulmasını istediklerini söyledi.
Büyük çoğunluğu piyanistlerden oluşan sanatçıların festival kapsamında konser vereceklerini belirten Varoğlu, ”Türkiye’de dünya çapında ünlenen piyanistler bulunuyor. İstediğimiz piyanistlerin hepsini getiremedik festivale ama birçok ünlü piyanist bizimle olacak. Fahir Atakoğlu, Kerem Görsev, Ayşe Tütüncü, Burçin Büke gibi sanatçılar konserleriyle Başkentlilerle buluşacak” diye konuştu.
Varoğlu, festivalin bu yıl ki açılış konserini piyano, bas, davul ve saksafon gibi birçok müzik aletini ustaca çalan Tuna Ötenel’e ithafen yapacaklarını bildirdi.
-CAZIN USTALARI BAŞKENTLİLERLE BULUŞACAK-
Festivalin 15 Ocakta Fransız elçiliğinde gerçekleştirilecek basın açılışı ve plaket törenine, dünyanın en önemli caz piyanistlerinden Jacky Terrasson katılacak. Sanatçı, 17 Ocakta saat 19.00’da Bilkent Konser Salonu’nda biletli konser vercek.
Michiel Borstlap, Antoine Herve gibi dünya çapındaki piyano ustalarının yanı sıra Aydın Esen, Nilüfer Verdi, Aşkın Arsunan, Ayşe Tütüncü, Burçin Büke, Kerem Görsev, Fahir Atakoğlu gibi Türkiye’den birçok değerli caz sanatçısı 4 Şubat–20 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek festivalde Ankaralı caz severlerle buluşacak.
Festivalde konserlerin yanı sıra, müzik eğitiminin önemini vurgulayan atölye çalışmaları da yer alacak.
13. yılında, Ankara Uluslararası Caz Festivali’nin olmazsa olmazı, Türkiye’nin en önemli büyük orkestralarından Hava Kuvvetleri Komutanlığı Cazın Kartalları Orkestrası, protokol konserini gerçekleştirecek.
Sadece davetiyeyle izlenebilecek konserde, solist olarak piyano ustası İlham Gencer yer alacak. Davetliler, davetiyelerini Ankara Caz Derneği’nden temin edebilecek.

There are no comments yet. Be the first to comment.

Leave a Comment