SİLENCE TEATRO

01 Kasım 2010 , In: TÜM YAZILAR
0

 

Silence Teatro” tiyatro topluluğu 1985 yılında Bergamo’da kurulmuştur. Beden dilini kullanarak her yaştan ve kültürden seyirciyle etkileşim halinde olmanın ve iletişim kurmanın nasıl mümkün olduğunu ortaya koymak amacıyla çalışan topluluk 20 yılı aşkın süredir kesintisiz sürdürdükleri özel sanatsal araştırmalarını tüm Avrupa’da yaymayı başarmıştır.

Performansları, ortak tarihi ve kültürel mirasın tiyatro formatında tekrar gözden geçirilerek özenle hazırlandığı Tiyatro ile Çevre arasındaki iletişime odaklanmış bir araştırma niteliğindedir.

Bu fikirden doğan gezici nitelikteki gösterileriyle çok sayıda ve önemli festivallere katılmıştır. Sadece 2010 yılında katıldıkları festivaller şunlardır: Avusturya Linz Sokak Tiyatrosu Festivali, Polonya – Olsztyn Festivalleri, Hırvatistan – Varazdin Festivalleri ve Hollanda Uluslararası “Kunsten Op Straar” Festivali.

Melekler Gibi adlı gösterileri ile sanat ve kentsel alan arasındaki karşılıklı etkileşimi sağlayan çalışmalarını devam ettirmektedirler. Düşün yabancılaşmış güzelliğini tatmaya halen inanan kişilere yönelik olan bu gösterinin gizemli bir atmosfere kapılan başkahramaları sevgi dolu bekçilere dönüşerek şehrin üzerinden uçan meleklerdir. Yer ve gök arasında asılı duran duyguve anılardan oluşan girdabın içinde bu kahramanlar sessizliğin içinde, içini kemiren uçma arzusunu ve vücut hareketlerinin sabittiği ile ifade ettikleri durdurulamaz enerjiyi sessizliğin içinde kaybolmadan önce ortaya koymaktadırlar.

Silence Teatro topluluğu gösteriler hazırlamanın dışında kamu kurumları işbirliğinde tiyatral yayınlar ve oyunlar düzenleyerek yoğun bir kültürel tanıtım etkinliği gerçekleştirmekte ve ayrıca didaktik-kültürel girişimlerin öncüsü ve uygulayıcısı olmaktadır.

-

Bilgiler

Tarih: 06 Kasım 2010 Cumartesi

Saatler: 16.00 ve 18.30

Yer: Panora Alışveriş Merkezi, Turan Gunes Bulvarı no. 182 Oran ANKARA

Organize eden: Ankara İtalyan Kültür Merkezi ve Panora Alışveriş Merkezi

There are no comments yet. Be the first to comment.

Leave a Comment