Sessizliğin Kadınları Ankara’da

0


Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali ile İsveç Büyükelçiliği Ingmar Bergman filmlerinden oluşan mini bir festival düzenliyor. Sabırsız seyirciler için küçük bir sürpriz olan “Bergman ve Kadınlar” adlı festivalin bilet fiyatı ise 6 TL.

Festivalde, kadın karakterleriyle tanınan İsveçli yönetmen Ingmar Bergman’ın sekiz filmi yer alacak. Başkent, kadınların öykülerine, yine onlar aracılığıyla tanık olacak. “Bekleyen Kadınlar”ın gösterimiyle perşembe günü başlayacak olan festivalde özel bir seçki sunulacak. Gösterim saatleri 19.00 ve 21.00 olarak duyurulurken, 35 mm’lik formatıyla seyirciler unutulmaz bir deneyim yaşayacak. 1950’li yılların tüm dünyaya hediyesi olan Ingmar Bergman filmografisi, 1950’lerden 1970 sonlarına dek uzanıyor.

Erken Bergman sinemasının en tipik örneklerinden biri olan “Bekleyen Kadınlar” (Secrets Of Women), kadınların erkekler hakkındaki keskin gözlemlerini eğlenceli bir dille anlatıyor. Jean-Luc Godard’ın “Yönetmenlerin en özgününün en özgün filmi” olarak tanımladığı Monika’yla Geçen Yaz (Summer with Monika), Bergman’ın en erotik filmi sayılıyor. Bergman’ın kadın erkek ilişkilerine kendine has üslubuyla yaklaştığı “Kadın Düşleri” (Dreams), 20. yüzyılın önemli yapımları arasında yer alıyor.

Festival kapsamında ayrıca, “Bergman’la Buluşma” başlıklı bir fotoğraf sergisi düzenlenecek. Sanatçı Ove Wallin’in 23 yıllık arşivinden seçtiği fotoğraflardan oluşan sergi, Bergman’ın sinema ve tiyatro çalışmalarından unutulmaz kareler içeriyor. Sergi 12 Mart’a kadar Kızılırmak Sineması’nın fuayesinde görülebilir.

There are no comments yet. Be the first to comment.

Leave a Comment