ODTU THBT Dilek Ağacı Gösterisi

0

dilek

 

7 Kasım akşamı, Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde çok özel bir gösteri sahnelenecek..

“Dilek Ağacı”

İlki İstanbul’da 9 Mayıs’ta sergilenen ve devamında 7 Kasım’da  Ankara’da izleyici ile buluşacak olan ODTU THBT’ nun 2015 yılı gösterisi ‘doğa’yı konu alan Dilek Ağacı…

Neden Doğa? Neden Dilek Ağacı?

Doğanın bir parçası olarak, temel ihtiyaçlar açısından doğadaki herhangi canlıdan farkı olmayan, doğayla beslenen insanoğlu önce uygarlık adına doğayı tüketti; şimdilerde yine uygarlık adına doğayı kurtarmak için mücadele ediyor.

Oysa Anadolu insanı yüz yıllardır, yaşam alanı içindeki toprakla, taşla, ağaçla, otla, börtüyle, böcekle birbirlerini yok etmeden uyum içinde yaşamayı bilmişlerdir. Anadolu kültürü bu yakın ilişkiyi ortaya koyan türkü, halk oyunu, mani ve köy seyirlik oyunlarıyla dolu.  Baharın gelişiyle yaşadığı mutluluğu türküsüyle, tarlada rüzgarla dalgalanan buğdayları halk oyunlarıyla, eğlencesini ördeklerin hareketleriyle anlatan Anadolu insanı, özellikle içinde yaşadığımız son dönemde doğadan giderek uzaklaştı, kuş sesini, söğüt altını, pınar başını, sarı yıldızı unuttu; üstelik yerine koyduklarını  sürekli kılmak için doğayı tüketmeye devam ediyor.

Gösteri, Şaman ritüellerindeki ağaç-insan ilişkisinden başlayarak doğa sevgisinin Anadolu insanının ortak duygusu ve ifade aracı olduğunu türküler, danslarla hatırlatıyor; kaybolan değerlerimizin altını çiziyor ve bu değerleri yeniden bulmayı diliyor. Bu dilekler, oyuncu ve seyircilerin, Anadolu kültürünün en önemli unsurlarından olan “Dilek Ağacı”nda ete kemiğe bürünüyor; doğa için mücadeleyi anlamlandırıyor. Bu ağaç, aynı zamanda binlerce yıldır Anadolu’da büyüttüğü bilgelik gücüyle, 60 yıl önce bozkır üzerinde cumhuriyet değerleriyle yeşertilen, yetiştirdiği insanlarla, yarattığı değerlerle sadece Türkiye’yi değil dünyayı da etkileyen bir kurum olan ODTÜ’nün sembolünde de “Bilim Ağacı” olarak yer alıyor.

Bu Gösteri ile ODTÜ 60. Kuruluş Yılını Kutluyor..

7 Kasım 2015 tarihinde Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde  sahnelenecek olan “Dilek Ağacı” gösterisinin geliri Eymir Kültür Vakfı bünyesinde oluşturulan THBT Burs Fonu’na aktarılarak ODTÜ THBT’li öğrencilerin eğitimlerinde kullanılacak..

Tarih:                    7 Kasım  2015 Cumartesi

Saat:                     20:00

Adres:                 Yenimahalle Belediyesi “Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi”,

Bağdat Caddesi Demetevler / Yenimahalle / Ankara

Gösteriye çok sevdiğimiz, büyük  duayen,  Muazzez İlmiye Çıg da sesi ve güzel anlatımları ile katılacak..

Ön grup:  15 TL
Üst grup: 10 TL
Öğrenci:     5 TL

Bilet temini için : Yeşim ALTUN 530 975 59 77

There are no comments yet. Be the first to comment.

Leave a Comment