ODTÜ Çocuk Aikido Grubu

05 Mart 2012 , In: SPORTİF ETKİNLİKLER
0

Aikido bir çok Türkçe kaynakta uyum ve enerjinin yolu olarak çevrilmiştir. Amaçlanan, evrenin enerjisi ile uyumlu bir yaşam sürdürmektir. Bunun için hem bedensel hem ruhsal olgunluk gereklidir.

Aikido, bu olgunluğu yakalamak için çalışılan bir savaş sanatıdır.

Çocuk yaşta başlanan Aikido eğitimi, fiziksel gelişime yardımcı olmanın yanı sıra, sosyal ve psikolojik gelişimi de hızlandırır. Toplum içinde yaşamanın temel öğeleri olan saygı, işbirliği ve uyum; gerek sosyal, gerekse mesleki başarıyı sağlayan özgüven, sabır ve iç disiplin Aikido çalışmalarının temelini oluşturmaktadır. Birey bu özellikleri ne kadar erken özümserse, başarı o kadar erken gelir ve kalıcı olur.

Aikido’da karşılaşma yoktur. Birey, bir çatışma ortamında karşısındakini rakip olarak görmek yerine, onunla uyumlu hareket ederek, çatışmayı ortadan kaldırmaya çalışır. Çatışmaya yol açan çevreyi ve başkalarını değiştirme düşüncesi ve isteği yerine, kişi kendi eksiklerini keşfedip, kendini geliştirmeye odaklanır. Bu, günlük yaşantımızın her evresinde yaratılan rekabet algımızı değiştirerek, daha dengeli ve huzurlu bir yaşam sürmemizi sağlamaktadır.

Gülşah GÜLEN  05056254864

Naz SÜRÜCÜ  05392495937

iletisim@odtuaikido.org

http://www.odtuaikido.org

http://www.facebook.com/groups/odtucocukaikido/

There are no comments yet. Be the first to comment.

Leave a Comment