Mucit Amca Muzipo Kids’te !

01 Kasım 2015 , In: ANNE - ÇOCUK, ATÖLYE - EĞİTİM
0

1muzipo

 

ABD, Japonya ve Kore de 30 yıldır devam eden icat kulüplerinin Türkiye’de ilk örneği olan İNOKİDS 5 Aralık Cumartesi günü Muzipo’da başlıyor.

73 il 250 ilçe yüzlerce köyde milyonlarca öğrenciye ulaşmış Mucit Abla ( Elçin Yalçıneli) ve ekibi  tarafından kurgulanıp yönetilecek kulüp programı 3 aylık dönemler halinde sürdürülecek. Programlara 6-13 yaş arası çocuklar iki yaş kategorisi (minik mucitler 6-7-8 yaş ve küçük mucitler 9-10-11-12-13 yaş ) şeklinde katılabilecek. Her dönemi bitirip sertifikasını alan öğrenci bir sonraki üst kura katılma hakkı elde edecek. Çocuklar her hafta farklı sıra dışı bir icat yarışmasına katılacaklar. İleri kurlarda çocukların takımlar halinde çalışarak kendi özel icatlarını yapmaları, geliştirmeleri ve icatlarını pazarlayarak gelir elde etmeleri hedefleniyor.
Sistemin kurucusu Elçin Yalçıneli  Japonya’da şu an 145 şube olduğunu ve her şubede ortalama 700 çocuğun düzenli olarak programlara katıldığını belirtip Ankara’da başka semtlerde ve Ankara dışında bir çok ilde şubeler açmak üzere çalışmaların devam ettiğini belirtti.
İNOKİDS’in amacı hafta sonları bir icat merkezine dönüşen merkezlerimizde üye olan çocukların birer mucit olarak yetişebilecekleri sürekliliği olan bir ortam yaratmaktır. Bu kapsamda programa katılan öğrencilerle her hafta bir defa bir icat yarışması yapmayı planlıyoruz.. Hedef kitlemiz 6-13 yaş arası çocuklar olup iki yaş kategorisi (minik mucitler 6-7-8 yaş ve küçük mucitler 9-10-11-12-13 yaş ) olarak düşünülmektedir. İlk aşamada gruplar karışık yaşlardan oluşacak, sayı artınca her kategori kendi grubu içinde çalışacaktır.
Yarışmaların amacı çocukların ilgi duyabileceği bir senaryo kurgusu altında çocukların gruplar halinde çalışarak icat becerisini ortaya koyacakları uygulamaya dönük basit ve pahalı olmayan malzemelerle yapılabilen, ortalama 20 dakikada sonuçlanabilecek düzeyde basit , farklı çözümlerle yaratıcılığa açık her hafta farklı bir soruyu çözerek onların icat becerilerini ve takım çalışma yeteneklerini geliştirmektir.

Haftada bir defa ortalama 45 dakika sürecek olan etkinliklerimizde çocuklar 3 yada 4 kişiden oluşan gruplar halinde farklı masalarda çalışacaklar. Son derece basit, kolay bulunabilir icat  yarışma malzemeleri her masaya yeterli miktarda paylaştırılacaktır.  Etkinliklerde zaman zaman o günün yarışma konusu ile ilgili  Küçük Mucitler etkinliklerinden örnek gösteriler ve icatlar sergilenecektir. Bunun yanında her yarışma konusunun başarı ile gerçekleştirilmesine katkı sağlayacak bilgi altyapısı etkinlik başlangıcında  öğrencilere sunulacaktır. Her yarışma  sonunda o günün en başarılı grupları belirlenerek  bir “icat ligi “oluşturulacaktır. 3 aylık dönem sonunda programı başarı ile tamamlayan öğrencilere düzenlenecek bir tören  dahilinde  sertifika verilecektir. Bu öğrenciler bir üst kura katılma hakkı elde edeceklerdir.

İnokids çalışmasının ileri kurlarında çocuklar her hafta farklı icat yarışmalarına katılıp eğlenmek yerine daha büyük ve ciddi icat projelerine girmek ve kendi icatlarınına odaklanmak isteyeceklerdir. Bu aşamaya gelindiğinde yine Türkiyede ilk defa başlatacağımız http://kucukmucitler.com/new_page_3.htm  da yer alan Project H evresine ( Canlanan Duvarlar) isimli proje ile geçilecektir.

Muzipo Kids : 0(312) 236 3996

 1. Cevapla

  Aynı fikirdeyim.. Biraz da Çankaya tarafında olsa 🙂

  • Senem Öztürk
  • 02 Aralık 2015
  Cevapla

  Bayıldım. Tam da benim istediğim gibi bir proje ama neden neden hep Ümitköy 🙂

 2. Cevapla

  Süper (:

 3. Cevapla

  Küçük mucitlerin içindeki cevheri ortaya koyabilmesi güzel bir fırsat.. Sevgiler..

Leave a Comment