İdil Biret

31 Mart 2009 , In: TÜM YAZILAR
0


Orta Doğu Teknik Üniversitesi her sene geleneksel olarak düzenlenen Sanat Festivali’nin 10. yılını kutlamanın gururunu yaşamaktadır. Bu sene 27 Mart-26 Nisan 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek ODTÜ Sanat Festivali; ODTÜ’lüleri sanatla buluşturmayı, sanatçılarla tanıştırmayı, çeşitli sanat alanlarından örnekler sunmayı ve bu sayede Ankara sanat yaşamına katkı sağlamayı hedeflemektedir. ODTÜ Sanat Festivali’nde geniş katılımlı Plastik Sanatlar Sergisi ile konser, gösteri ve söyleşilere yer verilmektedir. Aşağıda detayları belirtilen etkinlikte festival kapsamında gerçekleştirilecektir.
Dünyanın en geniş repertuarlı piyanisti olarak anılan İdil Biret, Akbank Sanat’ın 15. yılında vereceği özel konserde sanatsevelerle buluşuyor.
İdil Biret, ilk piyano derslerine Ankara’da Mithat Fenmen ile başladı. TBMM’nin 1948’de çıkardığı özel yasa ile sekiz yaşında Fransa’ya gönderildi ve Nadia Boulanger’nin gözetiminde Paris Konservatuarı’ndan on beş yaşında birincilikle mezun oldu. Onaltı yaşından itibaren Boston Senfoni, Leningrad Filarmoni, Londra Senfoni, gibi dünyanın sayılı orkestraları ve büyük şefleri ile konserler verdi. EMI, Decca, Naxos, gibi firmalar için Amerika ve Avrupa’da 80’den fazla albüm kaydeden sanatçı bu kayıtlarda tek bir bestecinin bütün piyano repertuarını seslendirdiği projelere de imza attı.
Sanatçı bu projelerde; Brahms, Chopin ve Rachmaninov’un tüm piyano eserlerinin yanı sıra Ligeti’nin sonatlarını, Stravinsky’nin Ateş Kuşu bale müziğinin piyano uyarlamasını ve Beethoven’in dokuz senfonisinin Liszt tarafından yapılmış piyano uyarlamalarını seslendirdi. Amerika, Avrupa ve Uzak Doğuda iki milyondan fazla satılarak büyük bir dinleyici kitlesine ulaşan bu kayıtlar Polonya’da Chopin Büyük Ödülü, Fransa’da Altın Diyapazon dahil pek çok ödül aldı.
Repertuarında yüzden fazla piyano konçertosu olan İdil Biret Beethoven’in 32 piyano sonatının CD kayıtlarını da 2006 yılında tamamlamıştır. Geçtiğimiz Eylül ayında, İdil Biret’in bir Fransız yazar ile birlikte hazırladığı müzik üzerinde düşüncelerini ve yaşam hikâyesini konu alan “Fransa’da bir Türk piyanisti” adlı kitap Buchet/Chastel yayınevi tarafından Fransa’da yayınlanmıştır. Son olarak Ocak 2007 de Chopin’in bütün piyano eserlerinin plak kayıtları ve konser icraları ile Polonya kültürüne yaptığı katkılar nedeniyle Polonya Cumhurbaşkanı tarafından kendisine “Yüksek Liyakat Madalyası” verilmiştir.

tarih : 18.04.2009 20:00:00
mekan : O.D.T.Ü KKM Kemal Kurdaş Salonu

bilet fiyatları1. Kategori: 39,50 TL
2. Kategori: 34,00 TL
3. Kategori: 28,50 TL
4. Kategori: 17,50 TL

There are no comments yet. Be the first to comment.

Leave a Comment