İBİŞ ADINDA BİR İBİŞ

20 Kasım 2010 , In: TÜM YAZILAR
0

Haluk Yüce ile ilk tanışmamız, benim kızlarımın kreşinde olmuştu. Daha sonra sokak festivali gösterilerini hiç kaçırmadık. Şimdi Tiyatro Tempo sayesinde  ile daha sık görüşüyoruz..

“İbiş Adında Bir İbiş” oyunu çok keyifli ve çok eğitici. İnteraktif bir oyun olması sayesinde çocukların çok ilgisini çekiyor. Ayrıca, müzikler ve şarkılar çok eğlenceli..

Haluk Hocamızın, oyundan önce çocuklarla tek tek tanışmasını, sohbet etmesini çok beğendim.. Mutlaka izlemenizi öneriyorum 🙂

Geleneksel Tarzda Bir Meddah Gösterisi
Öykü: Haluk Yüce
Kukla tasarım: Tuğrul Çetinel
Tasarım, Reji ve Meddah: Haluk Yüce
OYUNUN ÖZELLİĞİ:
Türkiye’ye özgü geleneksel drama sanatlarından olan kukla, karagöz ve meddahlık, yani öykü anlatıcılığı bu oyunda çocuklara eğlenceli bir şekilde gösteriliyor. Oyuncu iki valizle oyuna başlayıp, sonra valizlerden oyun alanı ve dekor oluşturuyor. Oyuncunun kostümünü giyinip, makyajını yapıp bir tipe dönüşmesi çocukların önünde gerçekleşiyor. Çocukların aktif katılımı oyunun önemli bir parçasını oluşturuyor.
OYUNUN EĞİTSEL HEDEFİ:
Oyunun temel amacı hem bir geleneği çocuklarla paylaşmak, hem de çocukların yaratıcılığını harekete geçirmek. Yaratıcılığı asıl harekete geçiren unsur olarak oyun yerinin hazırlanmasından yararlanılıyor. El kuklasının ve karagözün etkileyiciliği çocuklarla paylaşılıyor. Onların oyun kahramanının sorunu üzerine fikir yürütüyor olmaları onlara oyunun bir parçası olma ve özgüven duygusunu yaşatıyor.

There are no comments yet. Be the first to comment.

Leave a Comment