Hürriyet Hakkımızdır – Tren Özgürlüktür Treni

19 Eylül 2009 , In: ÖZEL ETKİNLİKLER, TÜM YAZILAR
0


9 Eylül’de İzmir’den yola çıkacak “Hürriyet Hakkımızdır – Tren Özgürlüktür” Treni, 29 Ekim’de İstanbul’a varana kadar, rayların onu götürdüğü her yere gidecek. 2008 yılında olduğu gibi bu yıl da “Aile içi şiddete son” diyecek Hürriyet Treni. Ancak bu defa, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin kabul edilmesinin 20. Yıldönümü nedeniyle de çocukların yeri daha bir özel olacak.
Trende çocuklar için neler var?
Hürriyet, Çocuk İhmal ve İstismarını Önleme Platformu ile ortaklaşa hazırladığı “Biraz da Siz Uslu Durun” adlı sergiyle çocukların ihmal ve istismarını önlemek için devlete, ailelere ve topluma seslenilecek.
Çocuk İhmal ve İstismarını Önleme Platformu, Hürriyet Hakkımızdır/Tren Özgürlüktür yolculuğunda çocuk ihmal ve istismarının önlenebilirliği mesajını kamuoyuna iletmek amacıyla yer alıyor. Trenin uğradığı her şehirde, yerel yönetimlerle, basın mensuplarıyla, ailelerle ve katılımcılarla ihmal ve istismarın önlenebilirliği konusunda farkındalık yaratma çalışmaları yapacak.
Akbank Çocuk Tiyatrosu, “En Mutlu Kim” oyunu ile çocukları sevindirecek. Oyunda, tiyatronun büyüsüne karışan, kimi zaman bir meddah, kimi zaman Keloğlan olan kahramanlar, “En mutlu kim? En güçlü kim?” soruları ile önemli bir şeyin sırrını verecek: “İnsanlar yaşlandıkları için oyun oynamaktan vazgeçmezler, oyun oynamaktan vazgeçtikleri için yaşlanırlar.”
Geçen yılın da katılımcılarından olan Uluslararası Af Örgütü çocuklara, haklarını anlatan dev bir kutu oyunuyla seslenecek ve hak kavramını onlarla deneysel bir oyun aracılığıyla ele alacak.
Daha iyi bir Türkiye için sosyal sorumlu liderler yetiştirmek amacıyla 2000 yılında kurulan uluslararası bir sivil toplum örgütü olan YGA Hayal Ortakları, ziyaret edilen garlarda çocuklarla “Okuma Atölyesi” etkinliği yapacak. Bu yılki etkinliklerin fotoğraf ve belgesel ekibi ise Kültür Üniversitesi öğretim üyesi ve öğrencilerinden oluşacak. Zil Zurna müzik ekibi, çocuklarla ritim atölyesi gerçekleştirirken aynı zamanda gidilecek her garı da şenlendirecek.
Coca Cola ise “Hayata Artı Gençlik” projesi kapsamında, çevre sergisi, çocuklarla doğa oyunları ve “Ekolojik Ayakizi” ve “Ne kadar Çevrecisiniz” kioskları ile katılımcıların ekolojik ayak izi bütünlüğünü ve çevrecilik düzeylerini ölçmek gibi etkinlikler gerçekleştirecek.
www.hurriyet.com.tr, dileyen ziyaretçinin fotoğrafını çekerek birinci sayfada dilediği bir haberle birlikte kullanacak ve sayfanın çıkışı hatıra olarak ziyaretçiye verilecek.
Ziyaretçiler ayrıca Hürriyet Gazetesi’nin birinci sayfasını tasarlayarak bir ilke imza atacaklar. Ve dileyen herkese doğdukları günün Hürriyet Gazetesi de hediye edilecek.
Doğan Haber Ajansı, tren etkinliklerinin yazılı ve görüntülü haberlerini tüm abonelerine günü gününe ulaştıracak. CNN Türk ise hafta içi her gün yapılacak canlı bağlantılarla, trenin hikayesini, yapılan aktiviteleri tanıtacak.
Hürriyet Hakkımızdır Treni’nin bu yıl da çok sıkı bir konser programı var. Mazlum Çimen 30 Eylül’de Elazığ’da, Yüksek Sadakat eşliğinde Ajda Pekkan 4 Ekim’de Hasankeyf’te, Yeni Türkü ve Grup Gündoğarken 7 Ekim’de Gaziantep’te, Aylin Aslım ve Ogün Sanlısoy 9 Ekim’de Antakya’da, Sabahat Akkiraz ve Luxus 11 Ekim’de Adana’da, Fuat Saka ve Marsis 16 Ekim’de Samsun’da, Burhan Öçal 26 Ekim’de Kırklareli’de, Nabız ve Babazula 27 Ekim’de Edirne’de sevenlerinin karşısına çıkacak.
Kısaca sergiler, tiyatro oyunları, çocuk atölyeleri, konferanslar, konserlerle tüm Türkiye’ye dokunacak.
ANKARA TARİHİ:23 EYLÜL ÇARŞAMBA

There are no comments yet. Be the first to comment.

Leave a Comment