Eyvah Masal Karıştı

09 Kasım 2009 , In: ANNE - ÇOCUK
0

İnsanlık tarihi içinde hep masallar vardır ve nesilden nesile de aktarılmaktadır. Özellikle çocukluk hayallerimiz içindeki yerleri çok büyüktür. Anlatılan masallarda ki karakterleri, çocuk dünyamızda çizer, boyar ve canlandırırız. Ancak bu masal -hayal dünyası, hafızalara iyi yansıtılmazsa beraberinde büyük sorunlar da getirir.
Babaannenin çocuğun haylazlığına tepki olarak, dehşetle anlattığı; “Karasineğin haylaz çocukların burnuna girerek bir canavara dönüştüğü” masalla büyüyen çocuğun yaşayacağı korkuları da unutmamak gerekiyor.
“Eyvah masal karıştı “ adlı bu oyun, çocuklara; masalların gerçek olmadığını, insanların canlandırdığı hayaller olduğunu vurguluyor. Oyun bütünlüğü içinde de yanlışlıkları, çelişkileri sorguluyor. Anne ile cadı, hayvanlarla insanlar arasındaki diyalogların ancak masallarda olabileceği ve çocukların da bu “masal – gerçek” ikilemini unutmamaları gerektiği hatırlatılıyor.
Hansel ile Gretel bulundukları masal içinde artık bir anneleri olmasını isterler. Bu arada eskiden kırmızı başlıklı kız olarak da anılan Kevser Hanım da büyümüş ve bir şehirde yardımcısı Cingöz (Kukla) ile pastacılık yapmaktadır. Oduncu Osman ile Kevser Hanım evlenirler.
Çocuklarının dikkat ve davranışları konusunda da aralarında plan yaparlar. Kevser Hanım kocaman bir pasta için böğürtlen ister, çocuklarda ormanda toplayabileceklerini söylerler. Şehre gidecek olan baba onları ormanda bırakır ve dönüşte onları alacağını belirterek, oradan ayrılmamalarını söyler. Gretel hata yapar ve oradan uzaklaşarak Pastalı eve kadar gelir. Hansel ‘de peşinden gider. Burada Pamuk Prensesin annesi olduğunu söyleyen bir kadınla karşılaşırlar (Kevser Hanım) . Kadın onları habersiz yedikleri yiyecekler karşılığında çalıştırmaya başlar. Masal heyecanı böylece devam eder. Oyunun sonunda; Pamuk Prensesin annesinin aslında anneleri Kevser Hanım olduğu ve Oduncu Osman Bey ile onlara oyun oynadıkları anlaşılır.

3-6 yaş arasınddaki miniklere yönelik

Gençlik Caddesi No: 24/C Anıttepe, Çankaya Tel:230 02 05

There are no comments yet. Be the first to comment.

Leave a Comment