Elmadağ : Ankara’nın Beyaz Güzelliği

16 Ocak 2009 , In: GEZİ - TATİL
0


Kar keyfi, kış sporları yada kısa bir gezi için vaktim yok demeyin. Şehir dışına çıkmadan da mevsimin keyfine varabilirsiniz.
Elmadağ’ ın eteklerinde aynı isimle kurulan ilçe, çok eski bir yerleşim alanıdır. Elmadağ ve çevresinde Firigler, Lidyalılar, Persler gibi topluluklar varlıklarını sürdürmüşlerdir. Ayrıca Elmadağ, bir dönem Roma İmparatorluğu’nun da eline geçmiştir.
Elmadağ’ ın, şehir merkezine yakın olması kış sporlarını sevenler için büyük bir avantaj. Kayak merkezi Elmadağ’ ın kuzey yamaçlarında yer alır ve 1500 – 1850 metre yükseklikler arasında bulunmaktadır. Pistin ağaçsız olması ise kayak yapmaya ayrı bir zevk katmaktadır. Pist kolay ve orta derecelidir.
Elmadağ Kayak Merkezi’ nde sezon ocak-mart ayları arasında olurken, kar kalınlığı genelde 30 ve 60 santimetredir.
Bölgede aynı zamanda Roma Döneminden kalan Asklepios (sağlık tanrısı) ve Hygeia (sağlık tanırısının kızı) heykellerinin kalıntılarını da görmeniz mümkün.
Kayak merkezine üniversite araçları veya özel araçlarınızla gidebilirsiniz. Ankara’ya uzaklığı 18 km olan Elmadağ’ı ister günübirlik ister konaklamalı gezileriniz için tercih edebilir, şehirden uzaklaşmadan karın ve kış aylarının zevkini çıkarabilirsiniz.

There are no comments yet. Be the first to comment.

Leave a Comment