Dev koro 25 Ekim’de yeniden buluşuyor

14 Ekim 2009 , In: ÖZEL ETKİNLİKLER, TÜM YAZILAR
0


Anıtpark’ta geçen sene düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı dev Cumhuriyet Korosu, gelen talep üzerine 25 Ekim’de yine Anıtpark’ta marşlar söyleyecek. Konserde 7’den 70’e binlerce kişi, 15 marşı İbrahim Yazıcı şefliğinde seslendirecek.
ANITPARK’ta geçen yıl 26 Ekim’de Anıtpark’ta toplanan binlerce kişi bu yıl yeniden biraraya geliyor.
Gelen yoğun istek üzerine Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Derneği (TOBAV), Cumhuriyet Korosu’na daha büyük hedeflerle yine ses verecek. 25 ekim Pazar günü Anıtpark’ta düzenlenecek konserde Türkiye çapından onlarca koro, sivil toplum örgütü, bando ve orkestralar yer alacak. Başvurular son güne kadar devam edecek.
Laiklik ilkesi unutulmamalı
Cumhuriyet Korosu’nun mimarı TOBAV, özellikle konserin temasına dikkat çekmek istiyor. “Cumhuriyetin temeli kültürdür” temasından yola çıkan gönüllüler, marşlarla Anayasa’da işaret edilen “Türkiye Cumhuriyeti” tanımına ve “laik; demokratik bir sosyal hukuk devleti” olma ilkesine dikkat çekiyor. Her yaştan ve meslekten vatandaşları konser alanına bekleyen TOBAV, profesyonel veya amatör herkesi bu konserde ses vermeye davet ediyor.
15 marş binlerce ses
Koro geçen seneki 11 marşlık repertuvarına dört marş daha ekledi. Böylece İstiklal Marşı ile açılacak konserde İzmir’in Dağlarında, İzindeyiz, Ankara Türküsü, İleri, Dumlupınar Marşı, Gençlik Marşı, Atatürk Gençleriyiz, Vatan ve 10. Yıl Marşı seslendirilecek. Marşlarla ilgili ayrıntılı bilgiye ve söz, nota ve midilere www.tobavnet.org üzerinden ulaşılabilir.
BU KOROYU YÖNETMEK ŞEREFTİR
GEÇEN yıl düzenlenen konserde yaklaşık 2 bin kişilik koroyu yöneten ünlü orkestra şefi İbrahim Yazıcı, dev Cumhuriyet Korosu ile ilgili şunları söylemişti: “Ata’nın huzurunda bu dev koroyu yönettiğim için gururluyum. Bugün herkes birer şef gibiydi. İnanılmaz bir uyum vardı. Benim için çok güzel bir deneyimdi. Bu yüzden bu koroyu yönetmenin hiçbir zorluğu yoktu. Aksine herkes çalışıp geldiğinden, büyük keyifle yönettim.”

There are no comments yet. Be the first to comment.

Leave a Comment