Çocuk Tiyatroları Festivali başlıyor

13 Nisan 2009 , In: ANNE - ÇOCUK
0


Devlet Tiyatrolarınca, 25-30 Nisan tarihleri arasında düzenlenen festivalde, 5 gün boyunca, 10 ayrı mekanda yerli-yabancı 18 oyun ve 8 ayrı atölye çalışmasıyla çocuklara tiyatro coşkusu aşılanacak.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Küçük Hanımlar! Küçük Beyler! Hepiniz geleceğin birer yıldızı, gülü, mutluluk parıltısısınız?” sözlerinden ilham alan, Avrupa’nın en kapsamlı çocuk festivali, “Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali” 5. kez Başkent’te yapılacak. ANKA’ya konuşan, Festival Sorumlusu Sevgi Tanrıverdi, “5. Ankara Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali”nin 25-30 Nisan tarihleri arasında yapılacağını kaydetti.

Büyüyen festival

Tanrıverdi, Devlet Tiyatroları sahneleri olmak üzere festivalin, 10 ayrı mekanda 5 gün boyunca devam edeceğini belirterek, bu yıl festivalde, yerli-yabancı 18 oyunun ve 8 ayrı atölye çalışmasının yapılacağını kaydetti. Festivalin, Rusya’dan, İsviçre’den, Polonya’dan, Danimarka’dan, Hollanda’dan, Romanya’dan, Avusturya’dan, İtalya’dan, Bulgaristan’dan ve Danimarka-Sırbistan ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tiyatroları ortak yapımı olmak üzere yabancı yapım oyunlarla renkleneceğine dikkat çeken Tanrıverdi, 9 yerli oyunun 5’inin de Devlet Tiyatrolarına ait olduğunu söyledi. Yabacı oyunların, özellikle görselliği yüksek, söze dayalı olmayan oyunlar olduğunu ifade eden Tanrıverdi, “Bu yıl daha prestijli oyunlar ön plana çıktı, ‘çocuk balesi’, ‘Blacklight tiyatro’, ‘dans tiyatro’, ‘müzikli oyunlar’, sirk öğelerinin olduğu oyunlar gibi. Her yıl nitelik ve sahne sayısı bakımında büyüyen bir festival bu” diye konuştu.

20 bin seyirci bekliyoruz

TANRIVERDİ, önceki yıllarda da başarılı bir izleyici sayısı yakalayan festivalde, bu yıl temsil sayısının da fazla olması nedeniyle 20 binin üzerinde seyirci beklediklerini ifade etti. Oyunların, saat 11.00 ile 14.00’de olmak üzere, 5 gün boyunca Devlet Tiyatroları sahnelerinde izlenebileceğini hatırlatan Tanrıverdi, saat 11.00’deki oyunların 2 YTL, 14.00’deki oyunların ise ücretsiz sahneleneceğini kaydetti. Daha önce hiç tiyatroya gitmemiş çocukların, tiyatro ile tanışmalarını da hedeflediklerini dile getiren Tanrıverdi, bu nedenle ücretsiz temsillerin de olduğunu belirtti. Ücretsiz oyunlar da dahil olmak üzere, biletlerin Devlet Tiyatroları gişelerinde ya da internet üzeriden “muhakkak” alınması gerektiğinin altını çizen Tanrıverdi, biletlerin 14 Nisan’dan itibaren satışa çıkacağını bildirdi.

Festival Anıtkabir’de başlayacak

FESTİVAL Sorumlusu Sevgi Tanrıverdi, “5. Ankara Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali”nin açılışının ise 25 Nisan günü saat 11.00’de Anıtkabir ziyareti ile başlayacağını belirtti. Tüm festival konuklarının, Ata’nın huzuruna çıkacağını söyleyen Tanrıverdi, Anıtkabir ziyaretinin ardından saat 12.30’da Tunalı Kuğulu Park’ta “oldukça renkli” bir panayır düzenleneceğini kaydetti. Tanrıverdi, “herkese açık” olan açılış etkinliklerinin, 15.00-16.00 saatleri arasında Tunalı Hilmi Caddesi’nde başlayarak, Akün Sahnesi’ne kadar sürecek festival yürüyüşünün ardından, ilk temsilin Ankara Devlet Tiyatrosu’nun “Keloğlan Keleşoğlan” oyunuyla gerçekleştirileceğini söyledi.

There are no comments yet. Be the first to comment.

Leave a Comment