Başkent’ten kızıl gezegene yolculuk

18 Haziran 2010 , In: ATÖLYE - EĞİTİM, ÖZEL ETKİNLİKLER
0

Ankara Üniversitesi Rasathanesi, yarın düzenleyeceği etkinlikte, Başkentli gökyüzü meraklılarına şehir ışıklarından uzakta “kızıl gezegen Mars’ı”, halkalarıyla Satürn’ü ve Venüs gezegenini teleskoplarla izleme fırsatı sunacak.
Her yaştan gökyüzü meraklısına açık olacak etkinlikte katılımcılar, evrende çıkacakları yolculukta, uzmanlar eşliğinde gözlem yapma fırsatını yakalayacak.
Şehir ışıklarından uzakta gökyüzüyle buluşacak olan katılımcılar, ışık kirliliği altında unutulan yıldızlar, gezegenler, galaksiler ve yıldız kümelerini izleyerek görsel bir şölen yaşayacak.
Katılımcılar, saat 20.00’de başlayacak etkinlikte, ilk olarak Venüs gezegenini, ardından kızıl gezegen Mars’ı ve ilerleyen saatlerde ise halkalarıyla Satürn’ü teleskoplarla görme fırsatına sahip olacak.
Karadelikler anlatılacak
Etkinlik programında çıplak gözle gökyüzü tanıtımı ve teleskoplarla çeşitli gök cisimlerinin gözlemleri yer alacak. Etkinlikte ayrıca, Rasathane Müdürü Doç. Dr. Birol Gürol, astronominin en çok ilgi çeken konularından biri olan “karadelikler” hakkında sunum yapacak ve katılımcıların merak ettikleri soruları yanıtlayacak.
Teleskoplarla gözlem deneyimi yaşayarak gözlem araçlarının ve bir rasathanede kullanılagelen aletlerin zaman içinde nasıl değiştiğini ve geliştiğini görmek isteyenler için de Rasathane Müzesi etkinlik boyunca açık kalacak.

There are no comments yet. Be the first to comment.

Leave a Comment