Ankara Marka Festivali

01 Aralık 2015 , In: KÜLTÜR - SANAT - EĞLENCE
0

 

Ankara Marka Festivali 2015

 

 

Ankara’nın uluslararası alanda “Marka Kent” haline gelmesi için çalışmalar yürüten Ankara Ticaret Odası (ATO), 7 – 8 – 9 Aralık 2015 tarihlerinde Ankara Congresium’da Çalık Holding’in ana sponsorluğunda geniş kapsamlı ve uluslararası nitelikte bir “Ankara Marka Festivali” (AMF) düzenleyecek. 

ATO’nun Reklam Marka ve Pazar Geliştirme Özel İhtisas Komisyonu’nun “Güçlü Ekonomi, Büyüyen Türkiye” sloganı ile düzenleyeceği Ankara Marka Festivali, bugüne kadar Ankara’da yapılan en geniş katılımlı ve uluslararası nitelikteki marka zirvesi olacak.

Bu yıl ilki düzenlenecek olan festivalin Platin Sponsorluğu’nu Çalık Holding üstlenirken Nurus ve AnadoluJet Altın Sponsor, Defacto – Ströer Kentvizyon – Outbox – Buybox – AVIS Gümüş Sponsor, SBK Holding – Kutup As – Doğa Koleji Bronz Sponsor olarak konumlanıyorlar. Festivalin Medya Sponsları arasında ise Hürriyet – Power FM – NTV – Marketing Türkiye – Fortune – Scorp – Haberler.com – ÜniversiteMedya – Portline – MindShare – Mobil Board yer alıyor.

Her yıl düzenlenmesi öngörülen festival, iş dünyasının önde gelen isimleri ile  ekonominin ve ülkenin geleceği olan gençleri buluşturmayı hedefliyor.

Festivale, aralarında Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, DEFACTO marka yüzü ve moda danışmanı Buse Terim, sanatçılar Nil Karaibrahimgil, Gökhan Türkmen, müzisyen Ayhan Sicimoğlu, karikatürist Erdil Yaşaroğlu ve dünya bilardo şampiyonu Semih Saygıner’in de bulunduğu, kendi alanında bireysel marka haline gelmiş ünlü isimler, iş adamları, global ve ulusal başarılı markaların yöneticileri ve uluslararası marka stratejistleri konuşmacı olarak katılacak.

Festival boyunca, markalaşma, yenilikçi fikirlerin harekete geçirilmesi, global ölçekte Türkiye’nin başarılı markaları, inovatif pazarlama ve marka, patent ve lisanslamanın marka kalıcılığındaki önemi, radyo, reklam ve iletişimin markalaşmadaki etkileri konuları ele alınacak.

Festival kapsamında ayrıca prestijli marka ve firmalar stant açacak. Ankara Congresium’un ana fuaye alanında ise fotoğraf ve resim sergileri yer alacak.

Festivalde, genç girişimciler ve üniversite öğrencileri için teşvik edici ve eğitici oturumların yer alacağı özel bir platforma da yer verilecek. Ekonominin geleceğine yön verecek ve başarılı markaların yaratıcısı olacak gençler, marka dünyasının lider isimleriyle ARD Geleceğin Marka Liderleri Kampı’nda bir araya gelecek.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, bu yıl ilkini düzenleyecekleri Ankara Marka Festivali ile şehrin kapılarını dünyaya açacaklarını belirterek, “Bu festivalde, Ankara’nın markalarını dünyaya daha güçlü bir şekilde taşımanın yöntemlerini ele alacağız” dedi. Ankara ekonomisinin hızla büyüdüğünü ve bölgesel liderler haline gelen güçlü firmaları bulunduğunu vurgulayan Bezci, şunları kaydetti:

“Ankara, Türkiye’ye genç, dinamik, üretken yöneticiler kazandıran üniversiteleri, global hedefleri, sanayi ve hizmet sektöründe öne çıkan güçlü firmaları ile ekonominin de başkenti haline geliyor. Ankara’yı marka kent haline getirerek hak ettiği yere taşımak istiyoruz. Düzenleyeceğimiz Ankara Marka Festivali de bu amaca hizmet edecek.”

Bezci, festivalin Ankara’nın marka değerine yakışır nitelikte, görkemli bir festival olacağını da sözlerine ekledi.

Moderatörlüğünü Meltem Acet ve Başak Temel’in yapacağı Ankara Marka Festivali, üç gün boyunca, Türkiye’de ve dünyada kendi alanında marka haline gelmiş ünlü konuşmacıları ağırlayacak.

Festivalin konuşmacıları arasında çok sayıda iş adamı yer alıyor. Orta Asya,  Balkanlar, Ortadoğu ve Afrika’da yatırımları bulunan, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından Çalık Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, “Nasıl Yaptım? Ne Yapmalı?: Bir Girişimcinin Hatıra Defteri” konulu konuşmasında iş hayatındaki deneyimlerini paylaşacak.

Türkiye’nin önde gelen altyapı yatırım holdinglerinden AKFEN Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “Girişimcilik ve İnovasyon” başlıklı oturumda AKFEN’İn başarı hikayesini anlatacak.

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, “Savunma Sanayinde Bölgenin Güçlü Markası Ankara; Gelecek Hedefleri ve Tekno İnovasyon” başlıklı oturumda konuşacak.

Simit Sarayı’nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur da “Türk Fırınından Dünya Markası Nasıl Çıkar?” konulu bir konuşma yapacak.

Kısa sürede marka haline gelen Anadolujet’in başarı öyküsünü ise Anadolujet Başkanı İbrahim Doğan “Medeniyetlerin Üzerinde Uçuran Marka: Anadolujet” başlıklı konuşmasında anlatacak.

Günaydın Et Restoranları Kurucusu ve Yönetici Ortağı Cüneyt Asan da “Herşey Bir Günaydın ile başladı” başlıklı bir konuşma yapacak.

Festivalin bir diğer önemli konuğu da Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman olacak. Orman, festivalde, “Bir Kulüpten Daha Ötesi: Beşiktaşk” başlıklı bir konuşma yapacak.

“Dünya ile Aynı Çizgide: DeFacto” başlıklı oturumda Türkiye’nin en büyük hazır giyim ve moda markalarından biri olan DeFacto’nun Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Derya Sevgin Palamutçuoğulları konuşacak.

Palamutçuoğulları sunumu sırasında DeFacto’nun ilk özel koleksiyonu için birlikte çalıştığı Moda Danışmanı Buse Terim’i ağırlayacak.

Moda Danışmanı Buse Terim de konuşmacılar arasında yer alıyor. “Dünya ile Aynı Çizgide: Defacto” başlıklı oturumda Buse Terim’in yanısıra Defacto Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Derya Sevgin Palamutçuoğulları da konuşacak.

Türkiye’de ve dünyada bir ilk olan sikayetvar.com’un Genel Müdürü Ömer Deveci ve tatilsepeti.com Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayel de festivalin önemli konuşmacıları arasında yer alacaklar. “Tabelasız Dükkanlar: Elektronik Ticaret” başlıklı bölümde tesettür giyim sitesi sefamerve.com’un kurucusu Mehmet Metin Okur ile Türkiye’nin ilk ev dekorasyon e-ticaret sitesi evmanya.com’un kurucusu ve genel müdürü Aslı Yaşasın konuşma yapacaklar.

Şarkıcı ve söz yazarımüzisyen Nil Karaibrahimgil, şarkıcı sanatçı Gökhan Türkmen, müzisyen ve TV programcısı Ayhan Sicimoğlu, ENBE Orkestrası Kurucusu ve Şefi Behzat Gerçeker, karikatürist Erdil Yaşaroğlu, fotoğrafçı ve yönetmenlar Nihat Odabaşı, fotoğrafçılar Mustafa Seven, Serkan Şedele ve Mehmet Kırali, festivalin konuşmacıları arasında yer alıyor.

Festivalde oyuncu Erkan Kolçak Köstengil “Sing Up” adlı bir gösteri sunacak. Sinema-tiyatro oyuncusu ve sanatçı Serhat Kılıç ise bir konser verecek.

Çalık Holding’in ana sponsorluğunda düzenlenecek olan Ffestivale katılacak diğer konuşmacıların isimleri şöyle:

– Dünya Bilordo Şampiyonu Semih Saygıner

– TAI – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Bilgin

– FNSS Genel Müdür Danışmanı Haluk Bulucu

– SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz

– Türkiye’nin ilk marka danışmanı, MARKAM Kurucu Ortağı ve Yöneticisi Güven Borça

– Hacettepe Teknokent Genel Müdürü Abdurrahman Güngör

– Sinpaş GYO Pazarlama ve Kurumsal İletişim’den dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Ekinci

– Mimar Prof. Stephan Braunfels

– TÜGİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali Yücelen

– İstanbul Cerrahi Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Op.Dr. Melih Hulusi Us

– Güven Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Banu Küçükel

– Medikal Turizm Derneği USA Avrupa Başkanı Selin Yıldırım

– Nurus Yönetim Kurulu Başkanı Üyesi ve Nurus Design Lab Kurucu Yöneticisi RenanGüran Gökyay

– Map İletişim Kurucu Ortağı Selim Sefada

– Akademisyen, Yazar ve Yeni Nesil Pazarlama Uzmanı Yüce Zerey

– Weaver Global Advisory Yönetici Ortağı ve Genel Stratejist Eric Weaver

– OPET Kurumsal İletişim Müdürü Ayşenur Aydın

– Ankara Patent Genel Müdürü Kaan Dericioğlu

– Graham Hales Consulting Kurucusu ve Marka Danışmanı, Interbrand Eski CEO’su Graham Hales

– TOBB Yükseköğretim Meclisi Başkan Vekili ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanvekili Haluk Kalyoncu

– Mindshare Türkiye Genel Müdürü Özer Sata

 

 

– İçerik Pazarlama Uzmanı ve Yazar Pam Didner

– CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet Nane

– Manifesto Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Özkan

– Goodjob Marka Danışmanlığı Kurucu Ortağı Serhan Ok

– Hürriyet Gazetesi Yayın Direktörü Fikret Ercan

– Hürriyet Gazetesi Yazarı ve Eski Ekonomi Müdürü Vahap Munyar

– Hürriyet Gazetesi Magazin Müdürü ve Kelebek Eki Yayın Yönetmeni Selim Akçin

– Gazeteci Yazar, TV Programcısı, Yeni Nesil Yaşam Uzmanı Serdar Kuzuloğlu

– Doğan Müzik Yapım A.Ş. (DMC) Genel Müdürü Samsun Demir

– Çocuklar Gülsün Diye Derneği Kurucu Ortak ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Elvan Oktar

– Minik Kalplerle Elele Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nesrin Ercan

– Avrupa’nın en büyük gençlik şirketi Youtholding Youth Holding’in kurucusu Emrah Kaya

– İlancılık Reklam Ajansı Başkanı Yakup Barouh

– Reklamarkası TV Programı Yapımcısı ve Sunucusu/Reklamcı Ender Merter

– Sanset Gıda Grup Kategori Pazarlama Müdürü Aslı Eren Şengezer

– Scorp Kurucu Ortağı ve CCO İzzet Zakuto

– Scorp Kurucu Ortağı ve CEO Sercan Işık

– burusvilis company Kurucusu Güray Gürsel

– Buybox Yönetim Kurulu Başkanı Tanyel Demirel

– Group Partner, Brand Director London Studio PERO TRIVUNOVIC

– Turk Telekom Grubu Kurumsal Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı MERT BAŞAR

-Doğa Okulları CEO’su Bünyamin Çelikten

 

Ayrıntılı bilgi için : http://www.ankaramarkafestivali.com/

 1. Cevapla

  Ankara için böylesi organizasyonların artmasını diliyorum.

 2. Cevapla

  Özge Hanım kayıt için bu linkteki formu doldurabilirsiniz: http://ankaramarkafestivali.com/form/

  • Özge
  • 04 Aralık 2015
  Cevapla

  Merhabaa bu etkinlikten şuan haberim oldu ve lise son öğrencisiyim etkinliğe katılabilir miyim ve ücret veya başka bir şey gerekli mi ?

 3. Cevapla

  harika bir etkinlikmiş
  tanıtım için teşekkürler

 4. Cevapla

  Senem programı incele, uygun olduğun saatlerdeki programlara katılalım..

  • Senem Öztürk
  • 02 Aralık 2015
  Cevapla

  O kadar güzel anlatmışsın ki Ayşegül, gitmek istedim hemen 🙂

 5. Cevapla

  Aslı Hanım ben de çok keyif alıyorum doğrusu 🙂

 6. Cevapla

  Birgül Hanım, Ankara’ya gelirseniz birlikte gideriz 🙂

  • asli
  • 02 Aralık 2015
  Cevapla

  Seviyorum böyle festivalleri (:

 7. Cevapla

  Güzel bir yazı. Umarım gençlerimiz kaçırmam lar bu özel günleri. Ankara’da olsam bende mutlaka orada olurdum. Çünkü bayılırım başarı öyküleri dinlemeye.

Leave a Comment