Ankara Kalesi’nde Festival başlıyor

11 Haziran 2009 , In: ÖZEL ETKİNLİKLER
0


Ankara Kalesi Derneği tarafından yapılan açıklamaya göre, dernek, kale ve çevresinin sorunlarının çözümü, maddi kültür varlıklarının restorasyonu ile bölgenin sosyal, kültürel, sanatsal, tarihi, turistik, ekonomik ve ticari bir merkeze dönüştürülmesini amaçlıyor.
Derneğin bu bağlamda yapacağı çalışmaların bir ayağını Ankara Kale Festivali oluşturuyor. Dernek, kalenin, kent yaşamının bir parçası haline getirilmesi amacıyla festivallerin yanı sıra kurs, seminer, konferans ve panel gibi eğitim çalışmaları da düzenliyor.
Dernek, Altındağ Belediyesi’nin organizasyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi katkılarıyla düzenleyeceği festivalle hem Ankaralıların hem de yetkililerin dikkatini kaleye çekmeyi, kaleyi hak ettiği noktaya yeniden taşıyabilmek için tüm çözüm ortaklarıyla işbirliğinin ilk adımlarını atmayı amaçlıyor.
Kortej oluşturulacak
Çevresindeki zengin tarihsel örgüye rağmen bugüne kadar yeterince ilgi görmeyen kaleye sahip çıkmak için farklı mekanlarda dört gün boyunca devam edecek festival kapsamında konserler, dans ve halkoyunları, defile ve sergiler, söyleşi gibi bir çok etkinlik düzenlenecek.
Ankara’da yaşamış farklı medeniyetlere ait giysilerle, farklı esnaf kesimlerine ait özel iş kıyafetleriyle, aralarında mehter takımının da yer aldığı bir kortej, Ankara sokaklarında yürüyerek tüm vatandaşları festivale davet edecek.
Yazar ve şairlerin imza gününe de yer verilecek festivalde, flamenko’dan horona, mehter takımından modern dansa kadar geniş bir yelpazede pek çok gösteri sunulacak.
Çeşitli rock, pop gruplarından sokak müzisyenlerine, gitar, bağlama ve klasik müzik dinletisinden Türk halk müziği, Türk sanat müziği korosunun vereceği konserler gibi çok sayıda etkinliğin gerçekleştirileceği festivalle Ankara Kalesi’nin, uzun süredir görmediği kadar çok ziyaretçiyle buluşması hedefleniyor

There are no comments yet. Be the first to comment.

Leave a Comment