77. DİL BAYRAMINI KUTLUYORUZ!

25 Eylül 2009 , In: ÖZEL ETKİNLİKLER, TÜM YAZILAR
0


Dil Derneği ile Çankaya Belediyesi el ele vererek 77. Dil Bayramına hazırlandılar. 77. Dil Bayramının anabaşlığı, yine yaklaşık bir yıl önce yitirdiğimiz Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın “Dil yurttaşlığı/ Yurttaşlıktan büyüktür” dizeleriyle oluşturuldu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün yurttaşlarının, inanç ve köken ayrılığına yaslanmadan; ülkemizde konuşulan bütün dillere saygıyı koruyarak eğitim, sağlık ve hukuk başta olmak üzere yaşamın tüm alanlarından özgürce yararlanması “dil yurttaşlığı” ile olanaklıdır.

77. Dil Bayramı töreni 26 Eylül 2009 Cumartesi günü, saat 11.00’de Anıtkabir’de Mustafa Kemal’e saygı sunumu ile başlayacaktır. Saat 17.00’de Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde sürecek olan töreni Aslı Gökdemir sunacaktır.

ODTÜ’lü genç Yasemin Külte’nin, Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel’in, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın konuşmalarından sonra Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü ve Dil Derneği Kerim Afşar Ödülü törenleri yapılacaktır. İbrahim Dizman’ın hazırladığı “Devrimlerin Evi Çankaya” sunumundan sonra, Dil Derneği’nin onur ödülleri sunulacaktır.

77. Dil Bayramında, onur ödüllerinin sahipleri Kemal ANADOL, Rüştü ASYALI, Prof. Dr. Erdal ATABEK, Mustafa BALBAY, Fikret BİLA, Bekir COŞKUN, Tolga ÇANDAR, Sedat ERGİN, Konur ERTOP, Sabih KANADOĞLU, Yekta G. ÖZDEN, O. Nuri POYRAZOĞLU, Gülsen TUNCER, Mahir ÜNLÜ ve Orhan VELİDEDEOĞLU’na birer anmalık sunulacaktır.

77. Dil Bayramının katılımcı kurumları, Cumhuriyet gazetesi ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ankara Şubesidir.

77. Dil Bayramına bütün yurtseverler çağrılıdır.

77. Dil Bayramınız kutlu olsun!

There are no comments yet. Be the first to comment.

Leave a Comment