23. Uluslararası Ankara Caz Festivali Başlıyor!

01 Nisan 2018 , In: KÜLTÜR - SANAT - EĞLENCE
0

caz

 

Ülkemizin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Ankara Caz Festivali 26 Nisan – 12 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Her yıl değişik bir tema ile izleyicisiyle buluşan festival, önemli konuların altını cazla çiziyor.

Festival Küratörü ve Caz Derneği Başkanı Özlem Oktar Varoğlu festivali tasarlarken amaçladıkları temayı şöyle özetliyor: “Bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak festival aracılığı ile toplumsal bir olaya caz camiası olarak tepki vermeyi ve sanat ile toplumun ayrıştırılamayacağının altını çizmeye çalışıyoruz. 2019 yılı, Cinsiyet Eşitliği temasının cazda karşılığını bulduğunu düşündüğümüz Düetler olarak belirlendi.  1 kadın ve 1 erkeğin sahnede #eşit koşullarda İLETİŞİM KURABİLİYOR olmasını ve bunun GÖRÜNÜR kılınmasını hedefledik. Her alanda kadın ve erkek eşit şartlara sahip olmalı, bunun başka türlü olması düşünülememeli. Okyanusta bir damla da olsa, bu konuyu hakkıyla işlememiz için birlik olarak sizlerin festivalimize dahil olmaya davet ediyoruz.”

Birbirinden değerli müzisyenlerin DÜET projelerle katılacağı festivalin program açıklandı.

26 Nisan 2019 tarihinde caz duayeni Tuna Ötenel ve Dostları konseri, Emin Fındıkoğlu’nun da katılımıyla Samm’s Bistro’da gerçekleştirecek.

30 Nisan 2019 Dünya Caz Günü’nde gerçekleşecek konser HvKK Cazın Kartalları Orkestrası ile düet yapacak, ülkemizde cazın tarihini yazmış İlham Gencer ve Ayşe Gencer yer alacak.

1 Mayıs 2019 Çarşamba akşamı, Meltem Ege Quartet feat. Çağrı Yılmaz Gaga Play’de, 2 Mayıs 2019 Perşembe Sanne Rambags’ Mudita & Can Somel Galeri Siyah Beyaz da sahne alacak.  3 Mayıs 2019 Cuma günü Yılmaz Güney Sahnesi iki muhteşem konsere aynı gün ev sahipliği yapacak; Sascha Ley & Laurent Payfert ve Buket Bengisu & Doğan Kospançalı düetleri oldukça ses getirecek.

Festival tüm hızıyla devam ederken 4 Mayıs 2019 Cumartesi akşamı Asena Akan & Nima Houshdar ‘AN’, 7 Mayıs 2019 Salı İpek Dinç Yüce & Can Bora Genç “Ella & Frank”, 8 Mayıs 2019 Çarşamba Esra Kayıkçı & Can Türkkan, Samm’s Bistro’da sahne alacaklar.

9 Mayıs 2019 Perşembe, daha önce ayrı ayrı ülkemize gelip muhteşem konserler vermiş olan Amerika’lı iki önemli vokal Deborah Davis & Allan Harris MEB Şura Salonunda cazın önemli düet parçalarını seslendirecekler.

10 Mayıs Cuma ülkemizin en iyi caz vokali kabul edilen Sibel Köse Quinteti ve yine dünyaca ünlü, sanat hayatını İsveç’te sürdüren müthiş bir ses Hayati Kafe Samm’s Bistro’da caz severlere unutulmaz dakikalar yaşatacak.

Festivali yürekten destekleyen sevgili Ayhan Sicimoğlu, bu sefer müthiş düetler ile sahne alacak. Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars Düetler: Şelale Şehnaz Sam & Jose Maikel Brina Utra, 11 Mayıs 2019 Cumartesi akşamı Sheraton Otel Balo salonunda gerçekleşecek.

12 Mayıs 2019 Pazar günü, Annelere Kahvaltıda Caz teması ile Şenay Ocak & Aydın Kahya Samm’s Bistro’da gerçekleşecek.

Festivalin Kapanış Konseri ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Yıldızları Hafif Müzik ve Caz Orkestrası Solistler: Dilek Sert Erdoğan & Ömür Göksel’in unutamayacağınız Düetleri ile MEB Şura salonunda gerçekleşecek.

SERGİLER:

Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Grafik Bölümü Öğrencileri Ankara Caz Festivali Afiş Tasarım Yarışması Sergisi 26 Nisan – 12 Mayıs Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde gerçekleşecek. 30 Nisan 2019 Salı Dünya Caz Gününde Goethe Institut’un destekleri ile Almanya’da Caz Tarihi Sergisi Atılım Üniversitesi Kadriye Zaim Salonunda sanat severlerle buluşacak.

 

CİNSİYET EŞİTLİĞİ SÖYLEŞİSİ:

30 Nisan 2019 tarihinde Atılım Üniversitesi Kadriye Zaim Salonunda festivalin teması Cinsiyet Eşitliği üzerine bir Söyleşi gerçekleşecek.  Söyleşiye UNICEF adına Eylen Savur Çocuk Koruma Program Sorumlusu/Child Protection Officer, UNWOMEN adına Gözde Binguler Eker Çocuk, Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerin Önlenmesi Projesi Sorumlusu/Prevention of Child, Early and Forced Marriages Project Associate, CEİD adına Gökçe Bayrakçeken Tüzel ve Ayça Kurtoğlu, Caz Derneği adına Başkan ve Festival Küratörü Özlem Oktar Varoğlu katılacak.

Festival etkinlikleri için detaylı bilgi www.ankaracazfestivali.com sitesinden alınabilir.

Festival biletleri Biletix ‘te satışa sunulmuştur, 25-69 tl arasında değişmektedir.

 

#CazdadaEşitiz #Düetler #Eşitlik #Yanyana #BirlikteSöyleyelim

#AlsoEqualinJazz #Duets #Equality #Sidebyide #LetsSingTogether

 

There are no comments yet. Be the first to comment.

Leave a Comment